Naujienos

Su vidaus reikalų viceministru diskutuota aktualiais verslo ir krašto plėtros klausimais

27393226_1596250687095816_1059613835_o

 

Sausio 19 d. Varėnoje lankėsi vidaus reikalų viceministras Giedrius Surplys. Susitikime dalyvavo Seimo narys Juozas Baublys, Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, administracijos vadovai ir Varėnos verslo asociacijos atstovai. Pastarųjų prašymu ir buvo organizuotas susitikimas. Gyventojų mažėjimas vietos verslininkams kelia sezoninių darbuotojų trūkumo problemą, todėl domisi, kokios yra galimybės įdarbinti darbuotojus iš kitų šalių (pavyzdžiui, Ukrainos) bei kokie reikalavimai keliami įmonėms.

Viceministras Giedrius Surplys kuruoja migracinę ir regioninę politiką šalyje. Išklausęs Varėnos verslo asociacijos atstovų klausimus ir lūkesčius, jis paaiškino esamą situaciją. Pagal galiojančią tvarką įmonės, norinčios įsivežti darbuotojų, turi patekti į patvirtintų įmonių sąrašą. Tokį statusą įmonė įgyja, kai atitinka iškeltų privalomų ir papildomų kriterijų reikiamą dalį. Pavyzdžiui, įmonė turi veikti ne trumpiau kaip 2 metus, būti įdarbinusi ne mažiau kaip 10 asmenų, įmonės pajamos turi sudaryti ne mažiau kaip 500 000 eurų per metus, neturėti skolų, joje mokamas vidutinis mėnesinis darbo užmokestis turi būti ne mažesnis nei Lietuvos statistikos departamento paskutinis paskelbtas metinis vidutinis mėnesinis darbo užmokestis šalies ūkyje pagal atitinkamą ekonominę veiklos rūšį. Vienoks vidurkis yra informacinių technologijų specialistams, kitoks – paslaugų sektoriaus darbuotojams. Priimami į darbą užsieniečiai privalo turėti nacionalinę vizą. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, jog yra patvirtintas trūkstamų profesijų sąrašas, kuris galioja 2018 m. pirmajam pusmečiui. Pavyzdžiui, statybos sektoriaus: betonuotojas, elektrikas, metalinių konstrukcijų montuotojas, pastatų apšiltintojas, plytų mūrininkas, plytelių klojėjas, stogdengys, suvirintojas, tinkuotojas, tinkuotojas apdailininkas. Įmonė, patekusi į patvirtintų įmonių sąrašą, jame būna tris metus. Praėjus numatytam laikui, turi vėl kreiptis, jeigu nori ir toliau įsivežti darbuotojų.
Verslo popiečių metu vietos verslininkai jau kurį laiką kelia darbuotojų trūkumo problemą. Šio susitikimo metu UAB „Varėnos statybos“ vadovas ir pagrindinis akcininkas Vytas Valentukevičius atskleidė, kaip jiems sekasi spręsti darbuotojų trūkumo problemą. „Per visą savo gyvavimo laiką nejautėme ir nejaučiame darbuotojų trūkumo. Juos atsivežame patys iš viso rajono“, – atviravo vadovas ir pasiūlė tokią praktiką išbandyti kitiems. Kita vertus, grybų bei uogų sezono metu kaimo žmonės mieliau renkasi dirbti miške, nei įsidarbinti sezoniniam darbui, todėl miško gėrybių verslu užsiimančioms įmonėms ir trūksta sezoninių darbuotojų.
Susitikimas buvo vertingas ir regioninės politikos atžvilgiu, diskutuota kraštui aktualiais klausimais. Meras Algis Kašėta išreiškė nuogąstavimus, jog artimiausi regioninės politikos planai nepalankūs gyventojų skaičiumi mažesniems rajonams, taip pat ir Varėnos rajonui. Tokiu atveju didesnė dalis investicijų tektų centrams, didmiesčiams, o tai veda prie dar didesnio miestelių tuštėjimo. Rajono vadovas priminė kitą problemą: Miškų įstatymas stabdo Varėnos miesto plėtrą ir yra investicijų pritraukimo kliūtis. Pagal galiojančią tvarką miesto miško žemėje vis dar negalima formuoti naujų gamybinės, komercinės paskirties sklypų, o, norėdama kurti naujas gyvenamąsias teritorijas, Savivaldybė turi mokėti trigubas kompensacijas. Šiais klausimais ne kartą kreiptasi į įvairias atsakingas institucijas, bet kol kas reikalingų Miškų įstatymo pataisų nepriimta. Viceministras Giedrius Surplys sakė, jog peržvelgs regionų problemas ir tikisi, kad bent dalį pavyks išspręsti.

Solveiga Žukienė
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus viešųjų ryšių specialistė

2016 m. lapkričio 24 d. vyko antroji „Verslo popietė”

verslo-popiete-meras5       Lapkričio 24 d. VKVA atstovai dalyvavo Varėnos kultūros centre vykusioje „Verslo popietėje”. Tai – antrasis iš numatomų reguliariai organizuoti susitikimų su Varėnos rajono savivaldybės vadovais ir administracijos skyrių atstovais, kurį inicijavo Varėnos rajono savivaldybė. Susitikime dalyvavo savivaldybės meras Algis Kašėta, mero patarėjas Aldas Miečinskas, Alytaus teritorinės darbo biržos Užimtumo rėmimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Vilija Maksimavičienė, VKVA vadovė Raida Budrikienė, Varėnos skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Kvaraciejus, Varėnos PSPC direktorius Stasys Ilginis ir daugelis kitų. Verslo popietės – svarbi VKVA ir Varėnos rajono savivaldybės bendradarbiavimo grandis.

verslo-popiete-aldas3       Susitikimo metu buvo aptariamos vietos verslo bendruomenei aktualios temos: Darbo biržos vykdomi projektai ir organizuojamų mokymų laikas, specialistų rengimas ir perkvalifikavimas. Taip pat ieškota būdų gerinti komunikaciją tarp vietos darbdavių ir darbo ieškančių asmenų bei aptartos tokios aktualijos kaip dirbančiųjų nedarbingumo dėl ligos piktnaudžiavimo atvejai, mokesčiai už atliekų tvarkymą ir Varėnos rajono ateities perspektyvos. Šiuo atžvilgiu buvo nagrinėjamos dvi opios problemos: specialistų stoka ir nepalankūs demografiniai pokyčiai, su kuriais numatoma kovoti gerinant vietos infrastruktūrą, formuojant naujus sklypus bei keliant bendrą gyvenimo kokybės lygį Varėnos rajone.

2016 m. liepos 12 d. įkurta Varėnos krašto verslo asociacija

Varėnos krašto verslo asociacija (VKVA) buvo įkurta 2016 m. liepos 12 d., dalyvaujant 12 steigėjų: UAB „AS Garantas“, UAB „EDJUSTA“, UAB „EJ BALTIC“, IĮ „Elnis“, UAB „ERSTARA“, UAB „LogForest“, UAB „Rimtransa“, UAB „Silida“, UAB „Staginis“, UAB „TANDEMUS“, UAB „Taraila“,UAB „Varbitas“. Prie asociacijos įsteigimo prisidėjo Varėnos rajono savivaldybės administracija, ypatingai žemės ūkio skyriaus darbuotojai, kurie kvietė įmones, organizavo pirmuosius susitikimus bei padėjo rengti būtinus steigimo dokumentus.