Su vidaus reikalų viceministru diskutuota aktualiais verslo ir krašto plėtros klausimais
Sausio 19 d. Varėnoje lankėsi vidaus reikalų viceministras Giedrius Surplys. Susitikime dalyvavo Seimo narys Juozas Baublys, Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, administracijos vadovai ir Varėnos verslo asociacijos atstovai. Pastarųjų prašymu ir buvo organizuotas susitikimas. Gyventojų mažėjimas vietos verslininkams kelia sezoninių darbuotojų trūkumo problemą, todėl domisi, kokios yra galimybės įdarbinti darbuotojus iš kitų šalių (pavyzdžiui, Ukrainos) bei kokie reikalavimai keliami įmonėms.
Viceministras Giedrius Surplys kuruoja migracinę ir regioninę politiką šalyje. Išklausęs Varėnos verslo asociacijos atstovų klausimus ir lūkesčius, jis paaiškino esamą situaciją. Pagal galiojančią tvarką įmonės, norinčios įsivežti darbuotojų, turi patekti į patvirtintų įmonių sąrašą. Tokį statusą įmonė įgyja, kai atitinka iškeltų privalomų ir papildomų kriterijų reikiamą dalį. Pavyzdžiui, įmonė turi veikti ne trumpiau kaip 2 metus, būti įdarbinusi ne mažiau kaip 10 asmenų, įmonės pajamos turi sudaryti ne mažiau kaip 500 000 eurų per metus, neturėti skolų, joje mokamas vidutinis mėnesinis darbo užmokestis turi būti ne mažesnis nei Lietuvos statistikos departamento paskutinis paskelbtas metinis vidutinis mėnesinis darbo užmokestis šalies ūkyje pagal atitinkamą ekonominę veiklos rūšį. Vienoks vidurkis yra informacinių technologijų specialistams, kitoks – paslaugų sektoriaus darbuotojams. Priimami į darbą užsieniečiai privalo turėti nacionalinę vizą. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, jog yra patvirtintas trūkstamų profesijų sąrašas, kuris galioja 2018 m. pirmajam pusmečiui. Pavyzdžiui, statybos sektoriaus: betonuotojas, elektrikas, metalinių konstrukcijų montuotojas, pastatų apšiltintojas, plytų mūrininkas, plytelių klojėjas, stogdengys, suvirintojas, tinkuotojas, tinkuotojas apdailininkas. Įmonė, patekusi į patvirtintų įmonių sąrašą, jame būna tris metus. Praėjus numatytam laikui, turi vėl kreiptis, jeigu nori ir toliau įsivežti darbuotojų.
Verslo popiečių metu vietos verslininkai jau kurį laiką kelia darbuotojų trūkumo problemą. Šio susitikimo metu UAB „Varėnos statybos“ vadovas ir pagrindinis akcininkas Vytas Valentukevičius atskleidė, kaip jiems sekasi spręsti darbuotojų trūkumo problemą. „Per visą savo gyvavimo laiką nejautėme ir nejaučiame darbuotojų trūkumo. Juos atsivežame patys iš viso rajono“, – atviravo vadovas ir pasiūlė tokią praktiką išbandyti kitiems. Kita vertus, grybų bei uogų sezono metu kaimo žmonės mieliau renkasi dirbti miške, nei įsidarbinti sezoniniam darbui, todėl miško gėrybių verslu užsiimančioms įmonėms ir trūksta sezoninių darbuotojų.
Susitikimas buvo vertingas ir regioninės politikos atžvilgiu, diskutuota kraštui aktualiais klausimais. Meras Algis Kašėta išreiškė nuogąstavimus, jog artimiausi regioninės politikos planai nepalankūs gyventojų skaičiumi mažesniems rajonams, taip pat ir Varėnos rajonui. Tokiu atveju didesnė dalis investicijų tektų centrams, didmiesčiams, o tai veda prie dar didesnio miestelių tuštėjimo. Rajono vadovas priminė kitą problemą: Miškų įstatymas stabdo Varėnos miesto plėtrą ir yra investicijų pritraukimo kliūtis. Pagal galiojančią tvarką miesto miško žemėje vis dar negalima formuoti naujų gamybinės, komercinės paskirties sklypų, o, norėdama kurti naujas gyvenamąsias teritorijas, Savivaldybė turi mokėti trigubas kompensacijas. Šiais klausimais ne kartą kreiptasi į įvairias atsakingas institucijas, bet kol kas reikalingų Miškų įstatymo pataisų nepriimta. Viceministras Giedrius Surplys sakė, jog peržvelgs regionų problemas ir tikisi, kad bent dalį pavyks išspręsti.
Solveiga Žukienė
Varėnos rajono savivaldybės administracijos
Bendrojo skyriaus viešųjų ryšių specialistė